Gillespie youth win honors at district stock show

Gillespie County 4-Hers and Fredericksburg and Harper FFA members brought home honors from the Hill Country District Junior Livestock Show in Kerrville, Jan. 14-20.

Among the winners, Gillespie County 4-Her Emma Travland exhibited the Reserve Grand Champion Steer of the Show with her Champion European in the steer show.

Also in the steer show, James Jenschke, 4-H, showed the Reserve Champion British.

In the breeding heifer show, Jacob Jenschke, 4-H, exhibited the Champion American and Pecos Worrell, 4-H, showed the Reserve Champion British.

Winners in the market barrow show included 4-Hers Madison Rheinhardt who showed the Champion White OPB and Holt Herber who exhibited the Reserve Champion Duroc.

Winning two honors in the market barrow show was Fredericksburg FFA member Eli DeLong who exhibited the Champion Duroc and the Champion Hampshire.

Other Fredericksburg FFA members winning honors in the market barrow show included Landri Ottmers, Champion Dark Other Pure Breed; Landri Sagebiel, Reserve Champion Dark OPB, and Bailey Grobe, Reserve Champion White OPB.

Taelynn Tatsch, 4-H, showed the Reserve Champion Yorkshire Registered Gilt.

Harper FFA member Hallie Yates won reserve champion honors with her White OPB breeding gilt.

Grobe’s Reserve Champion Dark OPB won Reserve Grand Champion Gilt of the Show.

In the market goat show, Fredericksburg FFA member Emma Gamble exhibited the Division 4 Champion and 4-Her Colton Wolfe exhibited the Reserve Champion Division 1.

Competing in the breeding sheep show, 4-Her Brylie Roeder showed the Supreme Champion Dorper Ram and the Champion Aged Dorper.

At the district show, 86 Gillespie County 4-Hers showed 29 steers, 39 market lambs, 75 market barrows, 38 market goats, four heifers, 12 registered Angoras, 16 breeding sheep, 27 registered gilts and 12 non-registered gilts.

Eighty-nine Fredericksburg FFA members exhibited 11 market steers, 35 market lambs, 86 market barrows, 25 market goats, three breeding heifers, four breeding sheep, one Angora goat, 38 registered gilts, 19 cross bred gilts and nine ag mechanics projects.

Eleven Harper FFA members showed two steers, seven market lambs, four barrows, 12 market goats, three registered gilts, one non-pedigreed gilt and two ag mechanics projects.

Following are the results for Gillespie County exhibitors in Kerrville.

 

MARKET STEERS

European

1.          Caleb Behrends, 4-H.

1. Caleb Behrends, 4-H.

1. Jacob Jenschke, 4-H.

1. Emma Travland, 4-H.

2. Cadence Woerner, 4-H.

3. Briar Schmidtzinsky, 4-H.

4. Pecos Worrell, 4-H.

5. Kwinn Burrow, 4-H.

5. Braylen Jacoby, 4-H.

7. Kenna Tatsch, 4-H.

7. Emma Travland, 4-H.

8. Keyser Ottmers, 4-H.

Reserve Champion European — Emma Travland, 4-H.

British

1. Kwinn Burrow, 4-H.

1. Hagen Jacoby, 4-H.

2. James Jenschke, 4-H.

2. Cadence Woerner, 4-H.

2. Pecos Worrell, 4-H.

3. Pecos Worrell, 4-H.

3. Jack Helfrich, Fbg. FFA.

4. Holt Ottmers, 4-H.

4. Joel Helfrich, Fbg. FFA.

9. Kwinn Burrow, 4-H.

Reserve Champion British — James Jenschke, 4-H.

Other Exotic

2. Cade Lehne, Fbg. FFA.

2. Joel Helfrich, Fbg. FFA.

4. Cade Lehne, Fbg. FFA.

Black Exotic

4. Jace Helfrich, Fbg. FFA.

American

4. Kolby Marek, Harper FFA.

Reserve Grand Champion Steer of the Show — Emma Travland, 4-H.

 

BREEDING HEIFERS

American

1. Jacob Jenschke, 4-H.

Champion American — 1. Jacob Jenschke, 4-H.

European

1. Layna Ottmers, 4-H.

British

1. Pecos Worrell, 4-H.

Reserve Champion British — Pecos Worrell, 4-H.

 

MARKET LAMBS

Southdown

1. Brylie Roeder, 4-H.

2. Brittley Bowers, 4-H.

2. Brylie Roeder, 4-H.

3. Kayla Feller, Fbg. FFA

4. Brant Bowers, 4-H.

4. Hallie Yates, Harper FFA.

5. Audrey Cope, Fbg. FFA.

9. Colton Akin, 4-H.

Medium Wool

6. Hallie Yates, Harper FFA.

7. Hallie Yates, Harper FFA.

7. Madison Frantzen, 4-H.

Fine Wool Cross

3. Holt Vestal, Fbg. FFA.

8. Whitney Spaeth, 4-H.

13. Abbi Sagraves, Harper FFA.

Fine Wool

3. Kannon Danz, Fbg. FFA.

 

BREEDING SHEEP

Dorper

Aged — 1. Ethan Marschall, 4-H; 1. Brylie Roeder, 4-H; 5. Ethan Marschall, 4-H.

Champion Aged Dorper — Brylie Roeder, 4-H.

Ram — 1. Brylie Roeder, 4-H; 2. Brylie Roeder, 4-H; 3. Ethan Marschall; 4. Ethan Marschall, 4-H.

2 Tooth Ewe — 1. Brylie Roeder, 4-H; 3. Ethan Marschall, 4-H.

Ewe — 11. Ethan Marschall, 4-H; 3. Brylie Roeder, 4-H; 6. Brylie Roeder, 4-H.

Supreme Champion Dorper Ram — Brylie Roeder, 4-H.

Southdown

1. Brylie Roeder, 4-H.

6. Brylie Roeder, 4-H.

Hampshire

5. Brylie Roeder, 4-H.

 

MARKET GOATS

1. Avery Kelley, 4-H.

1. Colton Wolfe, 4-H.

1. Emma Gamble, Fbg. FFA.

1. Marti Lumpkins, Harper FFA.

2. Brittley Bowers, 4-H.

2. Brylie Roeder, 4-H.

2. Carter Wood, 4-H.

2. Kate Darsey, Fbg. FFA.

2. Evan Barnes, Fbg. FFA.

3. Nicole Tatsch, 4-H.

3. Taelynn Tatsch, 4-H.

3. Carter Wood, 4-H.

4. Abbi Sagraves, Harper FFA.

5. Addison Hahn, 4-H.

6. Marti Lumpkins, Harper FFA.

7. Brett Bowers, 4-H.

8. Ashley Hahn, 4-H.

9. Avery Kelley, 4-H.

9. Gage Lange, 4-H.

9. Brindle Wolfe, 4-H.

10. Cash Wood, 4-H.

13. Abbi Sagraves, Harper FFA.

Reserve Champion Division 1 — Colten Wolfe, 4-H.

Champion Division 4 — Emma Gamble, Fbg. FFA.

 

MARKET BARROWS

Yorkshire

3. Emma Schladoer, Fbg. FFA.

4. Reese Sagebiel, Fbg. FFA.

5. Sadie Hardison, Fbg. FFA.

8. Jacob Jenschke, 4-H.

8. Owen Staudt, 4-H.

9. Karsann Baethge, 4-H.

Duroc

1. Holt Herber, 4-H.

1. Eli DeLong, Fbg. FFA.

2. Weston Herber, 4-H.

2. Wyatt Geistweidt, Fbg. FFA.

3. Holt Herber, 4-H.

4. Taylor DeLong, Fbg. FFA.

6. Taelynn Tatsch, 4-H.

7. Clay Rode, 4-H.

8. Clay Rode, 4-H.

9. Channing Spenrath, 4-H.

9. Harrison Spisak, 4-H.

10. Harrison Spisak, 4-H.

Champion Duroc — Eli DeLong, Fbg. FFA.

Reserve Champion Duroc — Holt Herber, 4-H.

Light OPB

1. Weston Herber, 4-H.

1. Madison Rheinhardt, 4-H.

1. Baleigh Grobe, Fbg. FFA.

2. Landri Ottmers, Fbg. FFA.

5. Riley Cook, Fbg. FFA.

5. Kaylee Leonard, 4-H.

7. Owen Staudt, 4-H.

8. Clay Rode, 4-H.

Champion Light OPB — Madison Rheinhardt, 4-H.

Reserve Champion Light OPB — Baleigh Grobe, Fbg. FFA.

Dark OPB

1. Landri Ottmers, Fbg. FFA.

2. Landri Sagebiel, Fbg. FFA.

3. Abigail Schladoer, Fbg. FFA.

4. Taylor DeLong, Fbg. FFA.

7. Weston Herber, 4-H.

Breed Champion Dark OPB — Landri Ottmers, Fbg. FFA.

Reserve Breed Champion Dark OPB — Landri Sagebiel, Fbg. FFA.

Cross

2. Madison Rheinhardt, 4-H.

3. Landri Sagebiel, Fbg. FFA.

3. Andon Usener, Fbg. FFA.

4. Sloan Spenrath, 4-H.

4. Faith Geistweidt, Fbg. FFA.

5. Abigail Schladoer, Fbg. FFA.

7. Sloan Spenrath, 4-H.

7. Channing Spenrath, 4-H.

9. Harrison Spisak, 4-H.

10. Tyler Polak, 4-H.

 

Hampshire

1. Eli DeLong, Fbg. FFA.

2. Charli Ann Olfers, Fbg. FFA.

3. Wyatt Geistweidt, Fbg. FFA.

4. Abigail Schladoer, Fbg. FFA.

5. Kyle Hardison, Fbg. FFA.

7. Taelynn Tatsch, 4-H.

Champion Hampshire — Eli DeLong, Fbg. FFA.

 

BREEDING GILTS

Dark OPB

2. Bailey Grobe, Fbg. FFA.

2. Landri Ottmers, Fbg. FFA.

3. Andon Usener, Fbg. FFA.

Reserve Dark OPB Gilt — Bailey Grobe, Fbg. FFA.

White OPB

2. Karli Hubertus, Fbg. FFA.

2. Hallie Yates, Harper FFA.

Reserve Champion White OPB Gilt — Hallie Yates, Harper FFA.

Duroc

2. Madison Rheinhardt, 4-H.

3. Caleb Olfers, Fbg. FFA.

4. Charli Ann Olfers, Fbg. FFA.

Yorkshire

1. Taelynn Tatsch, 4-H.

2. Emma Schladoer, Fbg. FFA.

4. Andon Usener, Fbg. FFA.

Reserve Champion Yorkshire Gilt — Taelynn Tatsch, 4-H.

Hampshire

3. Harrison Spisak, 4-H.

Cross

2. Taelynn Tatsch, 4-H.

2. Taelynn Tatsch, 4-H.

6. Clay Rode, 4-H.

Reserve Grand Champion Gilt of the Show — Baleigh Grobe, Fbg. FFA.

AG MECHANICS

The Fredericksburg FFA received the Hill Country District Junior Livestock Show Overall Sweepstakes Award.

Champion Trailer Division — Holt Vestal and Kaiden Itz, Fbg. FFA.

Champion Shop Equipment Division — Connor McCarver, Fbg. FFA. As the second high individual, he received a $500 scholarship.

Reserve Champion Shop Equipment Division — Dalton Keener and Ryan Cates, Fbg. FFA.

Reserve Champion Ag Equipment Division — Cameron Sheffield and Thomas Albiter, Fbg. FFA.

Grand Champion Showmanship Ag Mechanics — Tristan Benson, Harper FFA.

Trailer — 1. Tristan Benson, Harper FFA; 2. Weston Clark, Harper FFA.

 

 

 

 

Fredericksburg Standard

P.O. Box 1639
Fredericksburg, TX 78624-4228
830-997-2155